Fundusze Europejskie
Profil zaufany

15 września – Międzynarodowy Dzień Demokracji

15.09.2018
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

Międzynarodowy Dzień Demokracji to święto ustanowione przez ONZ w 2007 r. a obchodzone, co roku 15 września. Obchody Dnia mają na celu:

  • szerzenie i umacnianie demokracji,
  • wymianę doświadczeń w zakresie promowania demokracji w relacjach wzajemnych oraz w ramach systemu ONZ,
  • podniesienie świadomości społeczeństwa na temat demokracji oraz jej stanu na świecie,

W dokumencie wezwano rządy państw z całego świata do wzmocnienia krajowych programów na rzecz promocji i umacniania demokracji.

Demokracja to uniwersalna wartość, opierająca się na swobodzie decydowania o kształcie systemów politycznych, gospodarczych i społecznych – takie jest przesłanie święta ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Dzień Demokracji to okazja, by zwrócić uwagę świata na działania podejmowane przez ONZ w celu wspierania wysiłków poszczególnych państw na rzecz promowania i rozwoju demokracji. Działania te realizowane są na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych i wyłącznie na prośbę zainteresowanego państwa.

W Polsce święto demokracji obchodzone jest 4 czerwca, na pamiątkę pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej z 4 czerwca 1989 r. Dziś prawie 30 lat po tamtych wyborach, chyba nie wszyscy doceniają, jakim przeżyciem były te wybory i jakim darem jest demokracja. Zapominamy, że nie jest to dar dany nam raz na zawsze, ale sprawa, o którą trzeba walczyć codziennie. To przez nasz brak zaangażowania, bierność podczas wyborów, możemy ten dar utracić.

Translate »