Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Jak realizowano Aleksandrowski Budżet Obywatelski za 2019

10.01.2020
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

W ubiegłorocznej edycji Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 wyłoniono do realizacji 13 projektów, na kwotę 1 200 000 zł.  Umownie można je podzielić na projekty inwestycyjne, realizowane przez Wydział Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa i projekty miękkie realizowane przez Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą. Większość projektów udało się zrealizować, albo są w trakcie realizacji, jednak są i takie gdzie ze względu na zmianę kosztów w budownictwie stanęły w miejscu.

Do tych ostatnich niestety należy „Tężnia solankowa”, która miała zostać zlokalizowana na kortach przy osiedlu Bratoszewskiego. Opracowana została dokumentacja projektowa, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, ogłoszony został przetarg na wykonanie tężni, który jednak został unieważniony ze względu na wartość oferty przekraczającą kwotę zarezerwowaną na ten cel w budżecie gminy. W projekcie zarezerwowano na ten cel 200 tysięcy zł. Swoje środki obiecała również dołożyć Spółdzielnia Mieszkaniowa. Niestety jedyna zgłoszona oferta, znacznie przekroczyła 500 tys. zł.

Kolejny istotny i z pewnością bardzo przydatny projekt inwestycyjny to „Budowa zadaszonej sceny plenerowej w parku miejskim”. Opracowana została koncepcja budowy zadaszonej sceny plenerowej w parku miejskim, na podstawie, której zlecone zostało opracowanie dokumentacji projektowej z terminem realizacji do 30 stycznia 2020 roku. Ta inwestycja z pewnością powstanie, choć mogą wystąpić opóźnienia z powodu, m.in. oczekiwania na decyzję konserwatora w sprawie wycięcia drzewa kolidującego z projektem.

„Automaty do recyklingu butelek” – na przełomie kwietnia – maja zostały rozesłane zaproszenia dla aleksandrowskich marketów – Biedronka, Intermarche, Aldi, Lidl oraz POLOmarket do realizacji wspólnego projektu społecznego polegającego na zainstalowaniu urządzeń do recyklingu butelek i puszek.

Tylko jeden sklep – POLOmarket – rozważał możliwość lokalizacji automatu na terenie swoich dwóch punktów – ul. Daszyńskiego i Pabianickickiej w Aleksandrowie Łódzkim – ostatecznie w październiku POLOmarket, wycofał się z wcześniejszej deklaracji.  W związku z powyższym podjęta została decyzja o zakupie jednego automatu wyposażonego w urządzenie zgniatające butelki, który będzie urządzeniem mobilnym. Tylko jednego, bo jego koszt to ok. 145 tys. zł. Na początku ustawiony zostanie na terenie MOSiR-u, w chwili obecnej jesteśmy na etapie przygotowania postępowania na wybór dostawcy urządzenia, z planowanym terminem realizacji do końca marca 2020r.

„Toalety ogólnodostępne na MOSiR” – zakupiony został i podłączony do sieci wod.-kan.  kontener sanitarny z dwiema toaletami. Znajduje się pod trybunami stadionu.

„Budowa placu zabaw przy ulicach Targowy Rynek i Warszawska w Aleksandrowie Łódzki” – inwestycja zrealizowana za kwotę 48.154,50 zł.,            w ramach inwestycji zamontowano następujące urządzenia;

– zestaw podwójny komin,

– huśtawka podwójna + bocianie gniazdo,

– bujak konik,

– bujak dinozaur,

– zjazd linowy,

– karuzela krzyżowa,

– tablica regulaminowa,

– ławka z oparciem i kosz na śmieci

 

„Dron antysmogowy” – zakupiono mobilny system do pomiarów gazowych i pyłowych zanieczyszczeń powietrza z dronem, kamerą światła dziennego oraz kamerą dualną za kwotę  108.115,00 zł brutto. Samo urządzenie z wyposażeniem udało się zakupić już w połowie grudnia. Teraz trzeba je jednak ubezpieczyć, bo o wypadek nietrudno w strefie ścisłej zabudowy. Obecnie osoby przewidziane do obsługi urządzenia, przejdą intensywne szkolenia.  Cały czas trwają również rozmowy z zewnętrznymi operatorami, by znaleźć osoby dyspozycyjne i mające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w obsłudze drona i aparatury pomiarowej.

„Monitoring osiedlowy (oś. Słoneczne i Sikorskiego)” – ten projekt połączono z istniejącym już planem rozwoju monitoringu miejskiego, łącząc środki znaczone z ABO i „normalnego” budżetu miasta. Dzięki temu znacznie rozszerzono zasięg monitoringu miejskiego oraz zmodernizowano go pod względem nowoczesności i funkcjonalności.

Znacznie mniej problemów nastręczała realizacja tzw. „projektów miękkich”, prowadzonych przez Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą, z których większość została już zrealizowana, a tylko jeden jest w trakcie realizacji.

Projekt ”Ratuj pszczoły 2” – w ramach tego projektu zakupione zostały hotele dla dzikich zapylaczy, które były rozdawane w Wydziale Promocji i Współpracy   z Zagranicą. Mieszkańcy podczas Dni Aleksandrowa Łódzkiego mogli również odbierać rośliny miododajne. Zostały one także zasadzone na terenach gminy, poszerzając bazę pożytkową dla owadów zapylających. Dodatkowo zakupiono gadżety i materiały pomocne w upowszechnianiu wiedzy nt. ratowania pszczół.

W trakcie realizacji jest Projekt „Serce jak dzwon”. W grudniu 2019 r. odbyły się zapisy do lekarza kardiologa, w ramach których można skorzystać z konsultacji kardiologicznych. Akcja skierowana została do osób powyżej 50. roku życia, mieszkańców miasta i gminy Aleksandrów Łódzki.

Dużą popularnością cieszył się projekt „Zgniatam – wymiatam”. W ramach projektu, mieszkańcom rozdawane były zgniatarki do butelek. Akcja została poparta również kampanią społeczno-edukacyjną. W aleksandrowskich szkołach grupy uczniów wzięły udział w warsztatach, dlaczego i w jaki sposób należy korzystać z urządzenia. Zgniatarki rozeszły się błyskawicznie.

„Letnie kino plenerowe” – to projekt zrealizowany w okresie wakacji. Łącznie odbyło się 6 seansów, podczas których wyświetlonych zostało 12 filmów. Trzy pierwsze seanse zrealizowane zostały w parku miejskim, a 3 kolejne w formie kina samochodowego na terenie MOSiR.

„Jestem widoczny” – w ramach tego projektu zakupione zostały opaski odblaskowe, które zostały rozdystrybuowane w szkołach oraz w innych miejscach na terenie miasta i gminy.

„Pudełka/koperty ratujące życie pacjenta” w ramach projektu zakupione zostały koperty, które zostały rozdystrybuowane wśród organizacji zajmujących się seniorami oraz sołtysów z terenów gminy.

Trzeba przyznać, że te akcje cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców i często pytano, na przykład, dlaczego nie kupiono więcej zgniatarek, czy domków dla zapylaczy. Trzeba jednak pamiętać, że na budżet obywatelski przeznaczono określoną sumę pieniędzy, a każdy projekt w ramach tego budżetu miał swoje limity. Pracownicy Urzędu dołożyli wszelkich starań, by w ramach posiadanych środków zakupić jak najwięcej urządzeń, najlepszej jakości. Niestety z powodu gwałtownego wzrostu cen na usługi budowlane i materiały coraz trudniej realizować projekty inwestycyjne, bo szacunki inwestorskie już po kilku miesiącach znacznie odbiegają od pierwotnych wycen. Jednak zawsze warto zgłaszać swoje pomysły i walczyć o ich realizację w nowym budżecie obywatelskim na rok 2020.

Translate »