Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Miasta partnerskie

22.05.2017
Dodane przez: Krzysztof Stefanek
Liczba wizyt:
Miasto i Gmina

Ossiach 

11 Listopada 2014 roku podpisano umowę partnerską z władzami austriackiego miasteczka Ossiach.  Umowę podpisali burmistrzowie obu miast, Jacek Lipiński i Johann Huber.

 

Miasto zlokalizowane jest na południowym brzegu jeziora Ossiach, w kraju związkowym Karyntia, w powiecie Fedkirchen. Położone jest blisko granicy włosko-słoweńskiej. Powstanie miasta wiąże się z założeniem klasztoru benedyktynów około 1000 roku.  Region, w którym znajduje się miejscowość znany jest z pięknych widoków, dobrze rozwiniętej bazy turystycznej w sezonie letnim ( liczne trasy biegowe, rowerowe, imprezy sportowe), zimowym (trasy narciarskie) a także imprez kulturalnych organizowanych w dawnym opactwie Benedyktynów.

 

Więcej na temat podpisania umowy można przeczytać w gazecie „Czterdzieści i cztery” Wydania z 2 maja i 14 listopada 2014 roku.

 

Oficjalna strona miasta: http://www.ossiach.at

Ossiach

 

 

Kraslava 

1 lipca 2006 roku Aleksandrów Łódzki zawarł umowę o partnerstwie z łotewskim miastem Krasława. W imieniu strony polskiej umowę podpisał burmistrz Jacek Lipiński, a łotewskiej – burmistrz Gunars Upenieks.

 

Krasław to miasto położone w gminie Krasław na wschodniej Łotwie. Rozwój miasta miał miejsce w XVIII wieku, gdy kasztelan inflancki Jan Ludwik Plater założył tam swoją rezydencję. Dzięki czemu kolejni dziedzice fortuny platerów przyczyniali się do rozwoju miasta i powstawaniu nowych budowli.

 

Do atrakcji miasta należą:

Pałac Konstantego Ludwika Platera
Kościół pw. Św. Ludwika
Kościół Aleksandra Nevskiego
Dom modlitwy staroobrzędowców

 

Oficjalna strona miasta: http://www.kraslava.lv

Karslavav3

 

Puget-Ville 

29 kwietnia 2006 roku podpisano umowę partnerską z miastem Puget-Ville we Francji. Porozumienie zostało podpisane przez burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego Jacka Lipińskiego oraz mera Puget-Ville Max Bastide. Umowa dotyczyła współpracy w dziedzinie kultury, sportu, wymiany młodzieży oraz doświadczeń w zakresie biznesu i korzystania ze środków unijnych.

Puget-Ville to miasto położone w południowo-wschodniej Francji, w regionie Prowansja-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var.

 

Zabytki:
1. Wieża Faucon z XII wieku, z kaplicą Św. Filomeny z XI wieku, górującą nad miastem
2. Kościół Puget-Ville z XIX wieku
3. Kaplica Św. Ludwika i stary cmentarz La Foux
4. Dzwonnica Św. Sidoine z XVII wieku
Oficjalna strona miasta: http://www.puget-ville.fr

Francjav3

Translate »