Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Najnowocześniejsze wiejskie przedszkole

05.09.2019
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

Czegoś takiego jeszcze w naszej gminie nie było. Z początkiem roku szkolnego w Bełdowie otwarto pierwszy w historii Zespół Przedszkolno – Szkolny.  Jest to jedna z niewielu  takich placówek w kraju, nie tylko  nowoczesna, ale i ekologiczna.   

Jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce został wykonany w technice pasywnej. Zamontowane turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Wszystko to pozwoli zminimalizować koszty utrzymania. Do tego przestronne wnętrza, nowoczesne i kolorowe, dostosowane do potrzeb najmłodszych – zapewnią komfort nie tylko przedszkolakom, ale również pracownikom.

Powiew nowoczesności można poczuć już po przekroczeniu progu budynku. Kolorowe ściany, przy nich miękkie pufy, wykładziny i olbrzymie przeszklone okna. Nic tu nie przypomina małej, wiejskiej, państwowej placówki. Swoją edukacyjną drogę z drugim września rozpoczęło tu 75 maluchów. W nowym przedszkolu otworzono trzy grupy. Dodatkowo czwarty oddział znajduje się w starej części bełdowskiej szkoły. Łącznie setka przedszkolaków każdego ranka przekracza progi budynku.

– Mieszkańców z każdym rokiem przybywa. Aby zapewnić miejsce wszystkim dzieciom postanowiliśmy w ostatniej chwili otworzyć kolejną grupę. Mamy, zatem dwa oddziały zelówkowe a co za tym idzie w przyszłym roku po raz pierwszy w historii tej szkoły stworzymy dwie klasy pierwsze – mówi dyrektor Paweł Sobczak.

Otwarcie nowego przedszkola to również wielka ulga dla szkoły.  Od lat budynek musiał dzielić się pomieszczeniami z maluchami. Po wprowadzeniu nowej reformy oświaty, rozbudowa była koniecznością.  Dzięki wyprowadzce przedszkolaków bez problemu zmieści się już klasa siódma i ósma. A co najważniejsze – nie będzie zmianowości.

Do nowego przedszkola uczęszczają wyłącznie dzieci z terenów wiejskich. Bełdów, Sobień, Ciężków, Chrośno, Sanie czy Prawęcice. Rodzice odetchnęli z ulgą. Już nie będą wozić swoich pociech do centrum Aleksandrowa oddalonego dla niektórych nawet o 15 km.

A wszystko zaczęło się wiosną ubiegłego roku. To wtedy ruszyły pierwsze prace budowlane przy szkole w Bełdowie.  Rozbudowa placówki przebiegła dość szybko i wydawało się, że jesienią maluchy przeniosą się do nowego budynku przedszkola.  Problemy pojawił się w momencie odbioru budynku i przedłużyły moment przeprowadzki.  Warto było jednak czekać. Dziś przedszkole funkcjonuje już pełną parą. Całość inwestycji kosztowała ponad 3 mln zł, z czego milion to środki unijne. No i to jeszcze nie koniec zmian na ternie tej placówki. Jest szansa, że już za rok otwierać będziemy w Bełdowie równie nowoczesną halę sportową.

– To takie moje marzenie, które już wiemy, że się spełni. Była to, bowiem ostatnia szkoła bez hali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia.  Za rok z duma ją otworzymy, a przy okazji nowe pracownie, które powstaną w miejscu starej sali. O takiej rozbudowie wiejskiej szkoły niejedna gmina może tylko pomarzyć – mówi Jacek Lipiński burmistrz Aleksandrowa.

Kolejne nowoczesne obiekty oświatowe przyciągają nowe rodziny, a więc i uczniów. W tym roku ponownie zwiększyła się ich liczba w gminie i jest ich o 70 więcej niż przewidywano podczas majowej rekrutacji.  To o 3 klasy więcej. Co będzie za rok?  Zapewne podobnie, ale my jesteśmy już przygotowani. Agata Kowalska

Rada rodziców rok szkolny otworzyła na słodko a tym czasem władze Aleksandrowa dzielą dalej budżet gminy gdzie kolejny etap inwestycyjny na tym obiekcie wkrótce się rozpocznie.

Na otwarciu nie zabrakło słodyczy, bajkowych postaci, balonów, czyli wszystkiego, co dzieciaki kochają najbardziej.

Translate »