Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Przyszła wiosna, ruszył budżet obywatelski!

10.04.2018
Dodane przez: Dorota Bełdowska - Zemła
Liczba wizyt:
Aktualności

Wiosna zawitała do nas na całego! Przepiękne wielobarwne krokusy cieszą oko każdego, kto pojawi się w parku miejskim. Pomysł z ich zasadzeniem to była inicjatywa, która doczekała się realizacji w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim, a wczoraj ruszyła jego kolejna edycja. Propozycji, takich jak ogrody kwiatowe, może być więcej — wszystko zależy od Was!

Przypomnijmy, że do wydania w tym roku w ramach Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego jest milion złotych. Każda zameldowana na terenie Gminy Aleksandrów Łódzki osoba może zgłosić swój projekt w jednej z dwu kategorii: projekty inwestycyjne (do 200 tys. złotych) oraz projekty miękkie-społeczne (o wartości do 50 tys. złotych).

W tym roku zarówno zgłaszanie projektów, jak i samo głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej poprzez stronę www.aleludzki.pl.

Wszelkie niezbędne informacje można uzyskać na naszych stronach: www.aleksandrow-lodzki.pl, www.aleludzki.pl oraz na FB: @AleksandrowskiBudzetObywatelski, @AleksandrowLodzkiOfficial, a w dniach 9-18 kwietnia także w stacjonarnym punkcie konsultacyjnym, który mieści się w Wydziale Promocji i Współpracy z Zagranicą (UM, pl. Kościuszki 4, pok. 4 i 4a, tel. 42 27 00 334 lub 42 27 00 315).

Termin zgłaszania projektów zadań upływa 18 kwietnia o północy.

Środki na realizację Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego pochodzą z budżetu Gminy Aleksandrów Łódzki.

 

PRZYDATNE INFORMACJE

CO ZAWIERA FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY?

Na jakie pytania musisz być gotowy?

 

Wypełniając formularz zgłoszeniowy, Wnioskodawca musi podać:

  • swoje imię i nazwisko
  • PESEL
  • adres zameldowania (miejscowość, ulica, numer domu, numer mieszkania)
  • telefon kontaktowy
  • adres e-mail.

 

Trzeba zaznaczyć kategorię projektu:

  • projekty inwestycyjne do 200 tys. zł lub projekty miękkie-społeczne do 50 tys. zł.

 

Nazwa projektu — najlepiej, jeśli będzie „chwytliwa”.

 

Miejsce realizacji projektu — w tej rubryce należy podać dokładny adres (o ile to możliwe) lub jak najbardziej przybliżone miejsce usytuowania projektu, np. skwer przy ulicy Kwiatowej, obok numeru 123… oraz dane właściciela lub zarządcy terenu.

 

Opis projektu jest bardzo ważny, a nawet najważniejszy! W tej rubryce trzeba jak najbardziej szczegółowo opisać, co zostanie zrealizowane w ramach projektu zadania. Proszę pamiętać, że projekty nie mogą zawierać wskazań konkretnych wykonawców zadania.

 

Uzasadnienie projektu pomoże Komisji Weryfikacyjnej w ocenie projektu zadania. Warto pamiętać, że najwięcej punktów zdobędziemy za dobre uzasadnienie celu i potrzeby realizacji zadania, a także wpływu projektu na życie mieszkańców.

 

Informacja o dostępności zadania dla mieszkańców — do kogo kierowany jest projekt, w jakich godzinach będzie można z niego korzystać, czy jest przystosowany dla niepełnosprawnych, ewentualnie czy są jakieś ograniczenia w dostępie do obiektu itp.

 

Wstępny kosztorys. Warto poświęcić dużo uwagi i starać się jak najbardziej precyzyjnie określić koszty zadania. Na początek można wypisać wszystkie elementy, które należy zrealizować, by zadanie mogło zostać wykonane — od projektu, poprzez zakup materiałów i wykonanie. Dobrze jest wyszczególnić części składowe projektu zadania i przy każdej z nich oszacować koszty. A potem podsumować całość zadania. Pamiętamy, że przy zadaniach inwestycyjnych musi nam wystarczyć 200 tys. złotych, a przy miękkich — 50 tys. złotych. Oczywiście mogą to być kwoty niższe.

 

Mogą być potrzebne załączniki, czyli oświadczenia, a wśród nich to najważniejsze — o ogólnodostępności projektu. Ważne jest też oświadczenie właściciela bądź zarządcy terenu (jeśli to nie jest gmina) o zgodzie na udostępnienie swojej własności.

Translate »