Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Zmarł profesor Leszek Wojtczak

04.01.2019
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

Jak nas poinformowano 30 grudnia 2018 roku zmarł Profesor Leszek Wojtczak.

Profesor Leszek Wojtczak urodził się 2 lipca 1939 r. w Gozdowie. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Aleksandrowie Łódzkim. Po odbyciu studiów na Uniwersytecie Łódzkim otrzymał w roku 1961 tytuł magistra fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyk i Chemii, z którym związał całe swoje późniejsze zawodowe życie. Stopień naukowy doktora nauk matematyczno-fizycznych nadała mu Rada Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego w 1964 r., w 1976 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 profesorem zwyczajnym.

Profesor Wojtczak pełnił funkcję Rektora UŁ w latach 1984-1990. W kolejnych latach kierował swoim rodzimym wydziałem. Był współtwórcą Katedry Fizyki Ciała Stałego i przez 25 lat jej kierownikiem. Naukowo zajmował się fizyką cienkich warstw i statystyczną teorią atomu. Wynikiem Jego działalności naukowej było autorstwo lub współautorstwo ponad 300 prac, wypromowanie 22 doktorów, recenzje około 200 rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Profesor Leszek Wojtczak był honorowany zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi doktoratami honoris causa dwóch uniwersytetów (w Yorku i w Lyonie), francuskimi „Palmami Akademickimi”, a także orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Uroczystości pogrzebowe Rektora Leszka Wojtczaka odbędą się w kościele pw. Św. Teresy w Łodzi, w dniu 7 stycznia 2019 r. (poniedziałek) o godzinie13:00, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Stary Cmentarz na Rudzie w Łodzi. Odszedł wybitny fizyk i człowiek wielkiego serca.

Translate »