Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Związek Międzygminny „Bzura” na ostatniej prostej

28.06.2017
Dodane przez: redakcja
Liczba wizyt:
Aktualności

Dziś w Aleksandrowie Łódzkim podpisano umowę na realizacje drugiego etapu budowy Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w miejscowości Piaski Bankowe gmina Bielawy w powiecie łowickim. Ze strony władz Związku podpisali ją Przewodniczący Zarządu Związku Ryszard Nowakowski i Zastępca Przewodniczącego Zarządu Związku Jacek Lipiński, natomiast ze strony wykonawcy –  firmy STRABAG – Jacek Kowalski dyrektor Dyrekcji Budownictwa Ogólnego Kubaturowego i  Kudir Nadashi, który będzie bezpośrednio nadzorował budowę obiektu.

Jak powiedział Ryszard Nowakowski – Wreszcie dotarliśmy do ostatniego etapu realizacji Projektu. – Związek powstał 2009 roku, po drodze zmieniały się przepisy i możliwości finansowania. Pierwszy etap to głównie olbrzymie prace ziemne, uzbrojenie terenu, podniesienie jego poziomu oraz uzbrojenie w media i melioracja, teraz rozpoczynamy drugi etap, gdzie powstaną obiekty takie jak sortownia, kompostownia, składowisko odpadów i budynek administracyjny. – Chcemy by na składowisko trafiało nie więcej jak 10-20% odpadów, reszta powinna zostać odzyskana i poddana recyklingowi – dodaje Ryszard Nowakowski.

Firma STARBAG jest znana głównie z inwestycji drogowych, jednak jak mówi dyrektor Jacek Kowalski, inwestycje w obiekty kubaturowe generują 1/3 dochodów firmy tj. 700 – 800 mln. – Mamy olbrzymie doświadczenie w budowie tego typu obiektów, niedawno ukończyliśmy podobny obiekt w Tychach, a na plac budowy wejdziemy w ciągu 7 dni – powiedział dyrektor Kowalski. Na realizację zadania firma ma  12 miesięcy, za około 6-7 miesięcy powstaną budynki, tak by można je było jak najszybciej wyposażyć w technikę i urządzenia. Jacek Kowalski zapewnia, że firma zrobi wszystko by dotrzymać terminu, a nawet go skrócić.

Burmistrz Jacek Lipiński, podkreśla doniosłość chwili – Ponad 20 gmin czekało na ten moment od 2009 roku, my, jako Aleksandrów Łódzki weszliśmy do Związku, co prawda dopiero 2015 roku, ale w bardzo szczególnym momencie, kończył się, okres programowania funduszy unijnych, a ze Związku wystąpiło kilka gmin. Po drodze zmieniły się przepisy, były również problemy z firmami, które nie wygrały przetargu – Ich odwołania zabrały sporo czasu – mówi Jacek Lipiński, – ale dziś jesteśmy już na ostatniej prostej. – To dobra wiadomość dla członków Związku i mieszkańców Aleksandrowa, bo już za rok będziemy mogli na nowo przeanalizować koszty gospodarki odpadami i obniżyć stawki, bowiem wszystkie odpady trafią do międzygminnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych – dodaje burmistrz.

Wartość II etapu inwestycji to 60 mln. zł, natomiast cały projekt to ponad 75 mln. zł.

Translate »