Fundusze Europejskie
Profil zaufany

Zwykła karta – Niezwykły dar

07.08.2019
Dodane przez: Kinga Drożdżel
Liczba wizyt:
Aktualności

W tegorocznych pakietach startowych w Biegu Aleksandrowskim znaleźć będzie można specjalną kartę, której celem jest uświadomienie społeczeństwa w bardzo ważnej kwestii jaką jest transplantologia.

Zwykła karta – Niezwykły dar to projekt będący częścią Biegu po Nowe Życie – społecznej inicjatywy zapoczątkowanej w 2011 roku, podczas której osoby po przeszczepieniu wraz z gwiazdami ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów uczestniczą w sztafetowym marszu nordic walking, marszu symbolicznym, który ma pokazywać, jak istotnym jest mówienie o transplantologii
i przekonywanie do świadomego dawstwa narządów.

Organizatorzy akcji promują i przekazują świadectwa woli – plastikowe karty z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu. Taki dokument nie ma mocy prawnej, ale jest bardzo pomocny. Dlaczego? Zgodnie z prawem w Polsce lekarz ma prawo pobrać po śmierci organy do przeszczepu, jednak zwyczajowo pyta o zgodę bliskie osoby, w części przypadków uzyskując odpowiedź odmowną.

 Dlatego w ramach projektu Zwykła karta – Niezwykły dar, podczas największych wydarzeń sportowych 2018 w Polsce zostało rozdanych 100 000 świadectw woli z zachętą do ich podpisywania i rozmawiania o tym z bliskimi. W 2019 roku kontynuowany jest projekt Zwykła karta – Niezwykły dar podczas wydarzeń sportowych, ale także kulturalnych. Kolejne 100.000 świadectw woli trafi do wielu Polek i Polaków. Indywidualne deklaracje woli wraz z folderem informacyjnym trafią również do pakietów startowych zawodników w Biegu Aleksandrowskim z okazji Święta Wojska Polskiego.


Więcej informacji na temat akcji Zwykła Karta-Niezwykły Dar znaleźć można na stronie internetowej www.transplantologia.info oraz na Facebook’owym fanpage’u „Bieg po Nowe Życie”.

Translate »